Krzysztof Baran
Udostępniony prywatnie – 22:01
Przez ostatnie 10 dni w Stoku Wiśniewskim koło Siedlec odbywał się III Ogólnopolski Plener Malarski „Chalecczyzna”
Państwo Izabela i Emir Cheleccy gościli podczas pleneru tak znakomitych artystów jak:
Zobacz zdjęcia w większym formacie
Plener został uwieńczony wernisażem i wspólnym biesiadowaniem artystów i zaproszonych gości wieczorem 25 sierpnia.
Prace malarskie prezentowane na wystawie „Chalecczyzna 2011” powstały na II Ogólnopolskim Plenerze Malarsko–Rzeźbiarskim. Odbył się on w dniach 15–26 sierpnia 2011 roku w Stoku Wiśniewskim u państwa Izabeli i Emira Chaleckich. Poświęcony był pamięci zmarłego klika lat temu prof. Ludwika Maciąga, wybitnego polskiego malarza.
Tytuł ekspozycji Chalecczyzna odnosi się do skansenu państwa Chaleckich, w którym goszczeni są artyści w trakcie pleneru.
Na wystawie znalazło się 67 obrazów 11 artystów bliskich prof. Ludwikowi Maciągowi. Są to prace: Józefa Charytoniuka, Stanisława Chomiczewskiego, Macieja Falkiewicza, Weroniki Kobylińskiej, Grzegorza Krzyżaniaka, Kazimierza Lemańczyka, Emilii Mróz–Holnickiej, Daniela Pieluchy, Jana Wołka oraz Mirosława Zdrodowskiego. Oprócz prac plenerowych ukazane zostały prace prof. Ludwika Maciąga, który zainspirował państwa Chaleckich do zorganizowania plenerów.
Na prezentowanych obrazach olejnych i akwarelach urzekają swym pięknem konie, urokliwa podlaska wieś i magia podlaskiego krajobrazu. Wymieniona tematyka była bliska sercu prof. Ludwika Maciąga.
Poniżej przedstawiamy materiał fotograficzny z wernisażu
Już po raz trzeci Izabela i Emir Chaleccy, przyjaciele zmarłego przed pięcioma laty profesora Ludwika Maciąga, zorganizowali w swoich podlaskich włościach Ogólnopolski Plener Malarsko-Rzeźbiarski poświęcony jego pamięci.
Magdalena Szyszkowska
Janusz Lewandowski
Ludwik Maciąg (13 lipca 1920 – 7 sierpnia 2007), jeden z naszych najznakomitszych malarzy pejzażystów i batalistów, autor ilustracji książkowych, projektów znaczków pocztowych i gobelinów. Miłośnik i znawca koni. Podczas okupacji był żołnierzem oddziału Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”, nosił pseudonim „Sas”. Po wojnie ukrywał się przed komunistami, którzy za przynależność do Armii Krajowej chcieli wtrącić go do wiezienia. „Zenona” skazano na karę śmierci – wyroku na szczęście nie wykonano. Ludwik Maciąg znalazł schronienie w Janowie Podlaskim; pracował jako leśniczy, a później – z czego był dumny do swoich ostatnich dni – pełnił funkcję masztalerza w tamtejszej, słynącej na cały świat, stadninie koni arabskich. Z czasem ukończył Akademię Sztuk Pięknych, piastował stanowisko Dziekana Wydziału Malarstwa, był nauczycielem wielu znanych malarzy, m.in. Macieja Falkiewicza,
Maciej Falkiewicz
jednego z jedenastu uczestników tegorocznego pleneru w Stoku Wiśniewskim u Izabeli i Emira Chaleckich, w tzw. Chalecczyźnie. /pd/
Zdjęcia: FAPA-PRESS/ Piotr Dzięciołowski
ZNAJDZIESZ U NAS:
ORGANIZUJEMY:
Nasz Adres:
Emir i Izabela Chaleccy, Stok Wiśniewski 16, 08-116 Wiśniew. telefon: 604 155 595 email: info(@)nadbugiem.com.pl
Pod Starą Czereśnią – gospodarstwo agroturystyczne Państwa Izabeli i Emira Chaleckich, to miejsce wyjątkowe, urokliwe, jedyne w swoim rodzaju.
W cieniu starych drzew czereśniowych, oczekuje na Ciebie stara Podlaska zagroda – dom kryty strzechą, drewniany wiatrak, palenisko, wiata do tańca.
Wszystko w uroczym zakątku Stoku Wiśniewskiego, wsi jakich już nie ma, jednej z ostatnich prawdziwych, polskich. Zapraszamy.
W piątek 26 sierpnia 2011. w gospodarstwie agroturystycznym państwa Izabeli i Emira Chaleckich odbył się wernisaż prac powstałych na II Ogólnopolskim Plenerze Malarsko-Rzeźbiarskim CHALECCZYZNA 2011. Nad plenerem honorowy patronat objął wójt gminy Wiśniew – Krzysztof Kryszczuk.
Gospodarzami i inicjatorami pleneru, który odbył się w dniach 16-26 sierpnia 2011 roku w Stoku Wiśniewskim, są państwo Izabela i Emir Chaleccy. Ich pragnieniem jest utrwalenie w obrazach, rzeźbie i fotografii piękna wsi podlaskiej i podlaskiego krajobrazu.
Przypomnijmy, że inspiracją do zorganizowania tego typu pleneru była przyjaźń państwa Chaleckich z profesorem Ludwikiem Maciągiem, artystą o niepowtarzalnej osobowości, miłośnikiem koni, podlaskiego pejzażu, wspaniałym człowiekiem, który w ostatnich latach swego życia często gościł w ich domu, który nazywał „Emiratem”.
Na zaproszenie organizatorów pleneru przybyło wielu znakomitych gości, w tym m.in. prof. Stanisław Baj – prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczeń profesora Maciąga.
Uczestnikami II Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego CHALECCZYZNA 2011 byli: Józef Charytoniuk, Stanisław Chomiczewski, Maciej Falkiewicz, Ryszard Fereniec, Weronika Kobylińska, Grzegorz Krzyżaniak, Kazimierz Lemańczyk, Emilia Mróz – Holnicka, Daniel Pielucha, Jan Wołek i Mirosław Zdrodowski.
Przez ostatnie 10 dni w Stoku Wiśniewskim koło Siedlec odbywał się Ogólnopolski Plener Malarsko-Rzeźbiarski „Chalecczyzna”
Państwo Izabela i Emir Cheleccy gościli podczas pleneru tak znakomitych artystów jak: Józef Charytoniuk, Stanisław Chomiczewski, Maciej Falkiewicz, Ryszard Fereniec, Weronika Kobylińska, Grzegorz Krzyżaniak, Kazimierz Lemańczyk, Emilia Mróz-Holnicka, Daniel Pielucha, Jan Wołek, Mirosław Zdrodowski.
Plener został uwieńczony wernisażem i wspólnym biesiadowaniem artystów i zaproszonych gości wieczorem 26 sierpnia.
Plener odbywał się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wiśniew, Krzysztofa Kryszczuka.